Navigácia

 

Milí žiaci, rodičia, pedagógovia !

Vo svojej práci sa snažím podať pomocnú ruku žiakom, ktorým bola odborníkmi diagnostikovaná špecifická vývinová porucha učenia, porucha správania, žiakom,

ktorí majú telesné alebo zmyslové postihnutie. Na základe odporúčania poradenského zariadenia sa títo žiaci môžu vzdelávať formou integrácie – začlenenia.

 

Čo znamená začlenenie – integrácia ?

Znamená včlenenie, zaradenie znevýhodneného žiaka do bežnej triedy základnej školy.

Môže sa uskutočniť až po špeciálno-pedagogickom a psychologickom vyšetrení v Centre pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie alebo

v Centre špeciálno-pedagogického poradenstva, kde na základe výsledkov odborníci navrhnú začlenenie.

Rozhodnutie o začlenení žiaka vydáva riaditeľ školy na základe písomnej žiadosti zákonných zástupcov a písomného vyjadrenia poradenského zariadenia.

Úlohou triednych učiteľov a špeciálneho pedagóga je vypracovať pre deti Individuálny výchovno-vzdelávací plán, s ktorým sa oboznámia všetci kompetentní vyučujúci a rodičia.

 

Špecifické vývinové poruchy učenia:

1. vývinová porucha čítania – dyslexia,

2. vývinové poruchy písania - dysgrafia,

3. vývinová porucha pravopisu – dysortografia,

4. vývinová porucha počítania – dyskalkúlia.

 

Dyslexia je vývinová porucha, ktorá postihuje schopnosti čítania. Dieťa lúšti písmená, veľmi ťažko sa učí spájať písmená do slabík a do slov.

Nadmerne dlho slabikuje, domýšľa si konce slov, často si zamieňa podobné písmená (napríklad: b-d-p; a-e; m-n; k-h; k-b; p-j; š-s; č-c a pod.), pridáva písmená či slabiky na konce slov.

Veľmi ťažko porozumie textu, nevie ho zopakovať.

Cieľom nápravy dyslexie je dosiahnutie sociálne únosnej úrovne čítania, aby žiak bol schopný sa samostatne vzdelávať a následne vyjadrovať svoje myšlienky.

 

Dysgrafia je vývinová porucha písania, neschopnosť správne napodobniť tvary písmen. Dieťa má poruchy v grafickom, písomnom prejave a pri osvojovaní si tvarov písma, ich napodobňovaní a zapamätávaní. Písmo dysgrafika je nezrelé a nečitateľné.

 

Dysortografia je porucha pravopisu, ktorá sa prejavuje neschopnosťou žiaka uplatňovať naučené gramatické pravidlá.

Porucha sa netýka celej gramatiky, ale špeciálnych dysortografických javov.

Žiaci s dysortografiou si zamieňajú krátke a dlhé samohlásky, vynechávajú, pridávajú a zamieňajú si písmená. Nerozlišujú tvrdé a mäkké slabiky (dy-di, ty-ti, ny-ni, ly-li),

nezmyselne rozdeľujú slová, nedodržiavajú alebo nesprávne dodržujú diakritiku, predložky spájajú so slovami a nerozlišujú začiatok a koniec vety.

 

Dyskalkúlia je vývinová porucha učenia v oblasti matematických schopností. Žiak má problém s chápaním základných matematických súvislostí, pojmov, úkonov

(sčítanie, odčítanie, násobenie, delenie) a s abstraktným matematickým myslením.

Žiaci s dyskalkúliou majú nedostatočnú predstavivosť číselného radu, neschopnosť pamätať si a písať čísla, často si zamieňajú podobné čísla, majú problém s prechodom cez desiatku,

zamieňajú si matematické operácie a pojmy, ťažko si pamätajú vzorce a pravidlá, nevedia ich uplatniť pri riešení úloh, majú problém s rysovaním.

 

Špecifické vývinové poruchy učenia môžu byť sprevádzané poruchou pozornosti a hyperaktivitou. Diagnostika týchto porúch sa realizuje v neurologickej ambulancii.

ADHD - attention deficit hyperactivity disorder – porucha pozornosti sprevádzaná hyperaktivitou

ADD - attention deficit disorder – porucha pozornosti

 

ADHD je definovateľné súborom príznakov:

  • poruchou pozornosti (nesústredenosť, slabá výdrž, nedbalosť, zábudlivosť)
  • poruchami správania (impulzivita, netrpezlivosť)
  • hyperaktivitou (neposednosť, hlučné správanie, nadmerná výrečnosť)
  • poruchami učenia
  • poruchami motoriky
  • vývinovými poruchami reči.

Treba si uvedomiť, že porucha pozornosti a hyperaktivita nie sú choroby. Je to stav mozgovej činnosti, spôsob fungovania mozgu. Mozog je z rôznych príčin nastavený na nadmernú aktivitu,

chýbajú alebo sú oslabené tlmivé procesy mozgu, ktoré brzdia zvýšenú motorickú činnosť. Pri poruchách pozornosti sa predpokladá, že systémy mozgu, ktoré sú zapojené

do komplexu funkcií súvisiacich pozornosťou, sú oslabené, alebo ešte nezrelé.

 

Typické prejavy ADHD v správaní dieťaťa

• Ľahká rozptýliteľnosť vonkajšími podnetmi.

• Problémy s počúvaním a plnením úloh.

• Problémy so zameraním a udržaním pozornosti.

• Nevyrovnaný pracovný výkon v škole - raz úlohu splní, druhýkrát nie.

• Neporiadnosť - žiak neustále stráca alebo nemôže nájsť svoje veci, zabúda si pomôcky.

• Žiak má ťažkosti so samostatnou prácou.

• Žiak pôsobí dojmom, akoby bol v neustálom pohybe, vrtí sa na stoličke, hrá sa s predmetmi na lavici, nemôže sa dočkať, kým príde na rad, často skáče do reči ostatným alebo ich vyrušuje,

dostáva sa do ťažkostí tým, že si veci nedokáže vopred premyslieť, nezriedka sa zapája do fyzicky nebezpečných činností bez toho, aby vopred zvážil možné následky.

• Správa sa agresívne, prudko reakcia aj na drobné podnety.

 

Vážení rodičia,

ak má Vaše dieťa niektorú zo spomínaných špecifických vývinových porúch učenia, príp. pozornosti, je veľmi dôležité, aby sme im v tejto situácii pomohli. Naša škola sa bude snažiť vytvárať primerané podmienky s rešpektovaním individuality Vášho dieťaťa.

Novinky

Kontakt

  • Základná škola Pavla Országha Hviezdoslava Sereď
    Komenského 3064/41
    926 01 Sereď


  • riaditeľ: 031 789 75 50, 0907 582 053

    zástupca riaditeľa:
    pre I.stupeň: 0917 158 541

    pre II.stupeň: 031 789 75 50

    sekretariát: 031 789 75 50, 0911 332 178

    jedáleň: 031 789 04 50, 0911 332 191

Fotogaléria