Srdce na dlani

Zvýšenie kvality vzdelávania žiakov s poruchami správania.

V súčasnosti sa v základných školách v čoraz väčšej miere vyskytujú rôzne nežiadúce sociálnopatologické javy. U žiakov sa objavuje agresia, násilie, vandalizmus, šikanovanie spolužiakov ale aj učiteľov, záškoláctvo, drogové závislosti a  alkoholizmus. Preto sme sa rozhodli zapojiť  sa do výzvy zameranej na pomoc a zvýšenie kvality vzdelávania žiakov s poruchami správania. Už po druhý krát sa nám  podarilo získať finančnú dotáciu z Charitatívneho fondu Lion nadácie Socia z programu ING Šanca pre deti. Finančné prostriedky nám boli poskytnuté na realizáciu projektu Srdce na dlani.

Hlavnými zámermi projektu Srdce na dlani sú:

- už od prvého ročníka učiť žiakov veku primeraným spôsobom riešiť konfliktné situácie v triede,

- naučiť žiakov identifikovať neverbálne prejavy,

- naučiť žiakov empatickému cíteniu,

- naučiť žiakov zvládať agresiu,

- naučiť žiakov, ako sa upokojiť a začať uplatňovať sebaregulovanie emócií.

Program je zameraný na sociálnoemocionálny a morálny vývin detí. Pomáha rozvíjať empatiu, komunikačné zručnosti, morálne správanie, dobré sociálne vzťahy a súdržnosť v triede. Na dosiahnutie týchto cieľov sme zakúpili metodicko-didaktickú učebnú pomôcku program Srdce na dlani. V projekte je plánované v  spolupráci s občianskym združením PROFKREATIS aj  zaškolenie učiteľov prvého stupňa pre prácu s touto pomôckou. Koordinátorkou projektu na škole je Mgr. Eva Horáčková, špec. pedagóg.

Školenie učiteľov k projektu Srdce na dlani

Dňa 27.2.2012 sa uskutočnilo zaškolenie učiteľov prvého stupňa ZŠ Pavla Országha  Hviezdoslava v Seredi pre prácu s týmto programom. Školenie realizovala PhDr. Eva Gajdošová z občianskeho združenia PROFKREATIS, ktorá je spoluautorkou slovenskej verzie tohto  programu a má s ním dlhoročné skúsenosti. Program školenia bol zameraný na teoretické a praktické skúsenosti  rozvíjania empatie, komunikačných zručnosti, morálneho správania, dobrých sociálnych vzťahov a súdržnosť detí  v triede. V najbližšej dobe bude realizovaný aj vo výchovno - vzdelávacom procese v rámci vyučovania na prvom stupni ZŠ.

Mgr. Eva Horáčková, špeciálny pedagóg

fotodokumentácia