Relikvie sv. Cyrila a Metoda
V rámci prípravy na veľké jubileum 1150 rokov od príchodu Sv . Cyrila a Metoda na Veľkú Moravu putujú po Slovensku relikvie sv. Cyrila a 29. 6. 2011 sme ich mali aj my v Seredi. Na túto mimoriadnu udalosť s. Marka Halčinová v spolupráci so ZUŠ pripravila divadelné predstavenie pod názvom: „Ohlasovanie Božieho Slova v rodnej reči“, ktorého sa zúčastnili aj detí z našej základnej školy.
I.A „Naše spoločné popoludnie“
Dňa 22. 6. sme sa športovo oblečení a dobre naladení stretli pred školou. Na čo?
V ruksakoch špekáčiky, v rukách palice na opekanie, v sieťke futbalová lopta a ideme na rameno k Váhu. Všetci sme sa veľmi tešili ako budeme spolu opekať, behať, hrať futbal a súťažiť. Chlapci za pomoci ocinov nachystali drevo na oheň, maminky pripravili ostatné. My sme sa medzitým zahrali vybíjanú, futbal a posilnení špekáčikmi, slaninkou a sladkým melónom sme začali súťažiť aj s rodičmi. Súťaže vymyslela Andrejkova maminka a vymyslela ich naozaj dobre, lebo sme sa dobre bavili. Radosti, smiechu a dobrej nálady sme mali aj na rozdávanie. Potom sme si spolu zatancovali tanec „Labadam“ , zaspievali sme si „Mama mi dala korunu...“ a zahrali sme sa aj iné hry so spevom, ktoré nás naučila Elkina maminka... Na záver sme mali aj tombolu a sladké odmeny od všetkých rodičov.
Veľká vďaka patrí organizátorke p. Bozalkovej, Brodanskej a všetkým rodičom, ktorí sa zúčastnili a podieľali na krásnom spoločnom popoludní I.A triedy.
Mgr. Jana Martinková
Školský výlet Donovaly – Habakuky
Viete, čo je to Habakuky? Je to Dobšinského rozprávkový svet, ktorý sa nachádza priamo na Donovaloch. A práve tam sa vybrali žiaci 3.B a 4.B tr. so svojimi pani učiteľkami na školský výlet dňa 7.6. 2011. Program bol veľmi pestrý a zaujímavý. Bol členený na pásmo rozprávok v celkovej dĺžke 1,5 hod., počas ktorej videli deti 3 úplne nové predstavenia slovenských ľudových rozprávok na motívy P. Dobšinského . Po rozprávkovom pásme nasledoval voľný program (prehliadka dedinky – architektúry domčekov, nainštalované expozície, ukážky remeselných činností, tvorivé dielne, nákup suvenírov, preliezačky a hojdačky na priľahlej lúke, obory so zvieratkami / prasiatko, kozičky, zajačiky /
Názory detí:
Detská farma Humanita
Dňa 30.5.2011 sme sa s deťmi 1. A a 1. B vybrali na školský výlet na Detskú farmu Humanita v Kráľovej nad Váhom. Deti sa dozvedeli mnoho nových informácií o chove a opatere zvierat, ktoré na tejto farme žijú. Najväčšiu radosť mali z toho, že mohli koníky pohladkať a kŕmiť, poškrabkať za uškami poníky a prasiatko a aj povoziť sa na veľkých koňoch. Celý deň nám prialo aj počasie. Šťastní a plní nových zážitkov sme sa vrátili domov.
Mgr. Jana Martinková, Mgr. Valéria Valachová
EXKURZIA PO OKRESE GALANTA
Dňa 26. mája 2011 sa žiaci tretích tried spolu s triednymi učiteľkami zúčastnili exkurzie na významné miesta nášho okresu. Počasie bolo ako stvorené na prehliadku zaujímavostí.
Oboznámili sa so šľachtickým sídlom rodu Esterházyovcov – galantským kaštieľom, navštívili Múzeum historických vozidiel, kde sa mohli previesť na vojenskom vozidle. Autobusom sme sa presunuli do obce Kráľová pri Senci. Tu sme navštívili skanzen Včelárska paseka. Sprievodca múzea nám porozprával o histórii včelárstva na Slovensku, výrobe a druhoch medu, úlohe a užitočnosti včiel, prezreli sme si náradie, ktoré používali včelári, ako aj druhy rôznych úľov. V tejto obci sme si pozreli aj kostol, ktorý bol v minulosti kaplnkou rodu Pálffyovcov. Zaujala nás prehliadka a história kamenného barokového mosta nad riečkou Čierna voda. Poslednou zastávkou exkurzie bol kolový poschodový mlyn na Malom Dunaji v obci Jelka. Počas prehliadky sme sa dozvedeli, z akého dreva a na koľkých koloch je mlyn postavený, ako prebiehala výroba múky v ňom. Taktiež sme si mohli prezrieť poľnohospodárske stroje, náradie i chladničku používané v minulosti.
Exkurzia bola pre žiakov veľmi poučná. Prostredníctvom skutočného odborníka a vynikajúceho sprievodcu p. Popluhára z Galantského osvetového strediska spoznali, že aj v našom okolí je čo obdivovať, že i táto časť histórie si zaslúži, aby ju poznali. Boli radi, že sa exkurzie zúčastnili, o čom svedčia ich slohové práce, ktoré napísali. Vyjadrujú v nich aj poďakovanie sprievodcovi a triednym učiteľkám.
Z reakcií žiakov vyberáme:
Mgr. A. Benková
Deň matiek
Deň matiek sme si pripomenuli aj na našej škole slávnostnou akadémiou dňa 13.5. / piatok /2011 v Dome kultúry v Seredi.
Pani učiteľky I. stupňa, p.vychov. Rajčová a p.uč. Eliášová uvili spolu so žiakmi krásnu kytičku básní, piesní, tanca a divadielka.
Program zaujímavo a profesionálne odmoderovali žiačky A. Lukáčová a M. Čmaradová zo 7.B triedy.
Každá trieda si pod vedením svojej p. učiteľky pripravila niečo pekné pre svoje mamičky, babičky, tety, ale aj pre oteckov.
Odmenou pre všetkých bol potlesk v plnej sále. Fotky nájdete vo fotoalbume
VITAMÍNOVÉ DNI A SVETOVÝ DEŇ ZDRAVEJ VÝŽIVY v 3. N triede
Jednou z najdôležitejších vecí k dobrému a dlhému životu je zdravá výživa, na ktorú sa často zabúda. Práve preto teraz v októbri máme vitamínové dni a pripomíname si Svetový deň zdravej výživy. V našom veku je vyvážená strava veľmi dôležitá. Rozprávali sme sa, ako sa máme stravovať. Pani učiteľka nám na prírodovede nezabudla pripomenúť, že v našom veku je veľmi dôležité, aby sme jedli veľa ovocia a zeleniny a zdôraznila potrebu pohybu a spánku. Na internete sme vyhľadávali, ktoré vitamíny potrebuje naše telo a vytvorili sme si plagát. Dozvedeli sme sa, ktoré vitamíny sú dôležité pre srdiečko, svaly, kosti, mozog, vlasy i zuby. V rámci slohovej výchovy sme tvorili básničky o vitamínoch, ovocí a zelenine. Na matematike sme počítali vitamínové príklady a skladali ovocnú násobilku. Na hodine vlastivedy sme na pláne mesta Sereď hľadali ulice, kde sa nachádzajú obchody s ovocím a zeleninou a pomocou mierky sme zisťovali vzdialenosti medzi obchodmi. Na výtvarnej výchove sme maľovali zátišie s ovocím a spravili sme si peknú výstavku ovocia a zeleniny. Nezabudli sme ani na ochutnávku ovocia a zeleniny. Napokon sme si urobili chutné ovocné šaláty a pani učiteľka nám uvarila zdravý čaj počas desiaty.
Fotky nájdete vo fotoalbume
VEDECKÁ HRAČKA – KALEIDOSKOP
O čom to bolo????
Proste: Kaleidoskop vedeckých hračiek z viac ako 20 krajín.
A čo na to 3.N?
Výstava VEDECKÁ HRAČKA – 3. N trieda
V našej škole sa konala výstava hračiek, hier, hlavolamov a rôznych neškolských experimentov, ktoré si pamätajú aj pani učiteľky. S nostalgiou si zaspomínali, ako si niektoré z týchto hračiek a hier vyrábali v detstve – telefóny z kelímkov na jogurty, periskopy, ďalekohľady so sklíčkami...
Aj naša trieda si nenechala ujsť túto výstavu. Do sýtosti sme sa pohrali so stavebnicami, tvorivými hračkami aj s návodom ako sa s nimi hrať i hlavolamami. Priblížili nám a pochopili sme niektoré z prírodných zákonov radostnou hrou. Nechýbala nálada a chuť poznávať a pozorovať. Bolo to spestrenie vo vyučovaní a pohrala sa s nami aj pani učiteľka.
Foto: vo fotoalbume
Halloweenska noc v škole
Halloween je sviatok oslavovaný večer 31. októbra. Oslavujú ho predovšetkým deti oblečené v kostýmoch, ktoré navštevujú susedov a pýtajú sladkosti. Oslavuje sa hlavne v západnom svete, najmä v USA, Portoriku, Írsku, Spojenom kráľovstve, Kanade, ako aj v Austrálii a na Novom Zélande. Pôvod má v Írsku, ako pohanský sviatok.
Pôvodný názov bol Halloween, skratka z anglického Halloweenen (doslovný preklad: predvečer všetkých svätých). Halloween je pôvodne pohanský (keltský) sviatok Samhain - pohanský nový rok (koniec pohanského roku). Možno sa stretnúť aj s názvom predvečer sviatku všetkých svätých. Pravdepodobne má väzbu aj na kresťanský sviatok všetkých svätých.
Tradičnými znakmi Halloweenu sú špeciálne vyrezané tekvice,vo vnútri ktorých je sviečka, ďalej čarodejnice, duchovia,netopiere, čierne mačky, metly, oheň, príšery, kostlivci a pod. Farby červená, žltá a oranžová.
My sme sa rozhodli „uctiť“ si tento sviatok trošku inak. Zostali sme v škole trošku dlhšie ako obyčajne (a nikto nás k tomu nenútil J-zvláštne). Dokonca nás tu zostalo viac a to skoro 50. Decká sa mihli v maskách, zapotili sme sa pri rôznych súťažiach a nakoniec sme sa hladní ako vlci vrhli na pizzu. A aký by to bol halloween bez filmu??? A samozrejme bez strašenia. A... a to ostatné si necháme pre seba...veď možno o rok...
Dôkazový materiál, ako nám bolo dobre nájdete vo fotoalbume .
Halloween
Koncom októbra sme sa aj my –„druháci-enkári“ virtuálne prostredníctvom modernej techniky preniesli do zahraničia, kde namiesto nášho sviatku – Dušičiek - ľudia oslavujú Halloween. Dozvedeli sme sa, že Halloween má korene u Keltov. Je to pohanský sviatok, ktorým Kelti vítali nový rok. Tradičnými znakmi Halloweenu sú špeciálne vyrezané tekvice, vo vnútri ktorých je sviečka, čarodejnice, duchovia, netopiere, čierne mačky, metly, oheň, príšery, kostlivci a pod.
Ráno sme sa prezliekli do kostýmov a celý deň sa niesol v duchu Halloweenu. Riešili sme strigônske príklady, prešli strašidelnou cestou, maľovali netopierie mandaly, skladali tajomné puzzle. Najviac sa nám páčilo, keď sme diskutovali o najznámejšom čarodejníkovi Harrym Potterovi. Niektorí z nás si dali záväzok, že si prečítajú o ňom knihu. Fotky sú vo fotoalbume
HALLOWEENSKÁ STRAŠIDELNÁ CESTA V 3. N – 28. 10. 2010
Ako každý rok aj tento sa nezaobišiel bez Halloweenu.
Prichystali sme si pekné masky, vyzdobili sme si triedu a strašidelná cesta mohla začať.
Začala angličtinou, pokračovala na slovenskom jazyku bosoráckym zaklínadlom s i/y a vypisovali sme si prísady do letkváru.
Na matematike sme počítali strašidlá a ježibaby, počítali príklady, z ktorých sme si vyrobili sviečky.
Nezabudli sme aj na našich susedov z 2. a 4. N. Tento rok sme pozvali aj prváčikov z 1. A.
Spolu s nimi sme si zasúťažili a pobavili. Za odmenu sme dostali sladké odmeny.
Súťažili sme v hádzaní kruhom, sfukovaním sviečky, chytaním jabĺčka ústami a dosiahnutím cukríka na šnúrke.
Prišiel nás pozrieť a povzbudiť aj p. riaditeľ a jednu aktivitu si vyskúšal s nami.
Záver patril spoločnej naháňačke za nálepkami v trojiciach.
Od pani učiteľky sme dostali pekný diplom. Fotky sú vo fotoalbume!!!
V mesiaci október sa u nás na prvom stupni konala Jesenná výstava.
Kocúr na kolieskových korčuliach
Videli ste niekedy kocúra na kolieskových korčuliach? Nie? Žiaci I. stupňa našej školy ho videli v divadelnom predstavení „ Kocúr na kolieskových korčuliach“. Dňa 10.10. spolu s p.uč. Mgr. Kuričovou, Mgr. Holičkovou a Mgr. A. Novosadovou navštívili SND v Bratislave, kde si toto milé divadielko pozreli.
http://www.snd.sk/?cinohra&predstavenie=kocur-na-kolieskovych-korculiach
Dopravná výchova
Dňa 7.10. 2010 sa naše školské ihrisko premenilo na svetelnú križovatku. Žiaci prvého stupňa mali možnosť na mobilnom dopravnom ihrisku zopakovať si svoje vedomosti v oblasti poznávania dopravných značiek. Inštruktori im ukázali ako správne prechádzať cez križovatku ,naučili sa poznať význam jednotlivých farieb svetelnej signalizácie. Nezabudli pripomenúť povinnosť nosenia prilby a reflexnej vesty pri jazde na bicykli .Teoretické vedomosti si zároveň prakticky overili jazdou na kolobežkách a bicykloch.
Svetový deň mlieka
27. september - Svetový deň mlieka v 3. N triede
WORLD SCHOOL MILK DAY
„Pestrosť a rovnomerné zastúpenie všetkých dôležitých živín, to je dôležité pravidlo racionálnej výživy."
Toto pravidlo sme si aj v našej triede pripomenuli práve v tento deň. Ráno sme sa zišli celí bieli. Inak to v deň mlieka ani nešlo.Urobili sme si výstavku z rôznych mliečnych výrobkov, ktoré deti priniesli. Uvedomili sme si, koľko rôznych výrobkov sa dá vyrobiť z mlieka – tavené syry, korbáčiky údené i neúdené, jogurty, acidká, ale jesenka, gulôčky Rafaelo, Kinder mliečny rez a pod.
Na slovenskom jazyku sme sa rozprávali o tom, prečo je dôležité mlieko v našej strave – hlavne pre vysoký obsah vápnika a fosforu, dôležitých na stavbu kostí a zubov. Nezabúdali sme na to, že mlieko je zdrojom 13 – ich vitamínov, hlavne skupiny B. Ale hlavne to, ako sa prejaví nedostatok mlieka a mliečnych výrobkov v našom organizme. V rámci obmieňania slov sme hľadali príbuzné slová k slovám – mlieko, jogurt i syr. Neskôr sme k nim tvorili aj
Rôzne tvary týchto slov – mlieko: mlieka, mliek, mliekom, ...
Na hodine matematiky sme naviazali na túto tému. Urobili sme si súťaž v rýchlosti vypitia mlieka. Tieto výsledky sme si zapisovali na tabuľu a porovnávali sme ich. Zoraďovali ich od najväčšieho po najmenšie číslo a vymýšľali slovný príklad. Pokračovali sme v počítaní slovných príkladov na tému mliečne výrobky a učili sa písať zápis.
Tvorivé písanie sme začali ďalšou novou a veľmi zaujímavou aktivitou – CINQUAIN.
Toto 5 – veršie sme využili opäť pri slovách – mlieko, jogurt, syrovník, ale aj podľa vlastného výberu – elektrikár, učiteľka, žabka, chipmunk, príšerka, jabĺčko, ...
Posúďte sami:
mlieko korbáčik syr
potrebné, chutné hutný, tenký tvrdý, veľký
chutí, kysne, špliecha chutí, leží, kysne chutí, smrdí, mäkne
mám ho veľmi rada je to mliečny výrobok syr je veľmi chutný
tekutina syr ementál
SOŇA RADKO TOMÁŠ
šarkan elektrikár
pekný, farebný šikovný, užitočný
lieta, padá, usmieva sa opravuje, skúša, vyrába
šarkan lieta na oblohe elektrikári opravujú veci ľuďom
jeseň opravár
BARBORKA S. VILKO
Na prírodovede sme skúmali vodu, pretože aj táto tekutina je veľmi dôležitá pre náš život – vlastne najdôležitejšia. Bez tejto tekutiny by naše telo nemohlo existovať viac ako 3 dni. Vyučovanie sme ukončili s predsavzatím, že budeme dbať o správnu životosprávu a vypili naše ochutené mliečka.
Fotky vo fotoalbume.
Noc výskumníkov v Slovenskom národnom múzeu
Koncom septembra sme sa my, žiaci II., III. a IV. N spolu s našimi triednymi učiteľkami mohli vcítiť do kože ozajstných vedcov. Ako je to možné? Zúčastnili sme sa akcie „Noc výskumníkov“, ktorú už po štvrtýkrát na Slovensku organizovala SOVVA (Slovenská organizácia pre výskumné a vývojové aktivity).
Okrem prehliadky exponátov, ktoré sú bežne prístupné pre návštevníkov SNM sme v „Objavovni“ za pomoci ozajstných vedcov určovali čerstvé huby, v provizórnom archeologickom nálezisku sme „vykopávali“ a určovali skameneliny z treťohôr, ryžovali sme zlato, skúmali sme pod mikroskopom vzácne nerasty, skameneliny, výtrusy húb, pozorovali sme ďalekohľadom oblohu ...
Bol to jeden z podarených dní, na ktoré len tak ľahko nezabudneme. Už teraz sa tešíme na budúci ročník „Noci výskumníkov“. A keďže sme mali so sebou aj fotoaparát, pozrite si, ako to tam vyzeralo:
Fotky sú vo fotoalbume s názvom Noc výskumníkov.