Navigácia

Školský rok 2012/2013

   
  

 

školský rok 2011/2012

3/ Šaštín Stráže - Gazárka - chata Lásek - rekreačné strediskoTomky

16. júna sa náš turistický oddiel vydal na svoju tretiu túru do borovicových lesov na území Záhorskej nížiny. Počasie nám prialo a slniečko pripekalo ostošesť. Našťastie naša trasa išla cez borovicové lesy po rovine a po piesku, takže sme sa cítili ako pri mori. Po náučnom chodníku a popri  informačných tabuliach (bolo ich 12) zo Šaštína až po chatu Lásek nám to pekne  "šľapalo". Tu sme mali  prestávku a po občerstvení sme sa vydali na ďalšiu trasu až do rekreačného strediska Tomky. Z tohto rekreačného strediska sme boli trošku sklamaní, lebo hotel Tomky bol mimo prevádzky a ani okolie jazera nám neumožnilo máčanie sa vo vode, ani opekanie. No čo už, možno nabudúce.

Šaštín-Stráže
Život Šaštína-Stráží je úzko spätý s národnou svätyňou, bazilikou (basilica minor) Panny Márie Sedembolestnej, hlavnej patrónky Slovenska. Jej pôvod siaha až do roku 1736, kedy začali terajšiu baziliku stavať podľa plánov Mateja Vépiho aj spolu priľahlým kláštorom rehoľníci svätého Pavla - pavlíni. Dnes je kláštor a bazilika v správe saleziánskej rehole. Počas pútí, najmä, na Slávnosť zoslania Ducha Svätého (Turíce) a Slávnosť Panny Márie Sedembolestnej (15.septembra), mesto a baziliku navštívi niekoľko desiatok tisíc pútnikov. Zdroj: http://www.sastin.sk/bazilika.htm

Rekreačné stredisko Gazárka
Nachádza sa v blízkosti železničnej trate v prostredí krásnych borovicových lesov. Gazárka pozostáva z piatich jazier, ktoré vznikli po vyťažení piesku. Sú využívané na rekreáciu a rybolov. Jazerá ponúka/jú oddych na upravených pieskových plážach s pozvoľným prístupom do vody.
Jazerá obklopujú krásne a zdravé borovicové a dubové porasty, ktoré sú rajom hubárov a zberačov lesných plodín. Turistov a cykloturistov lákajú lesné cesty a chodníky, pomocou ktorých sa zoznámia so zaujímavosťami blízkeho i vzdialenejšieho okolia. Novovybudovaný náučný chodník Vám umožní spoznať krásu tejto prírody.
Zdroj: http://www.gazarka.eu/

Tomky - Borský Svätý Jur
Osada Tomky, ktorá spadá pod obec Borský Svätý Jur, je približne 60 km od Bratislavy. Sú tu dve jazerá a autokemping pre asi 150 stanov. Na kúpanie sa využíva vodná nádrž, ktoré sa nachádza po pravej strane v smere od osady Tomky. V posledných rokoch brehy zarastajú, zmenšujú sa plochy s vhodným prístupom do vody, a ubúda aj z pláže. Nechýbajú tu tabuľky s upozornením, že kúpanie je na vlastnú zodpovednosť. Okrem kempingu sa bezprostredne pri nádrži nachádza motel Tomky s reštauráciou. Miesto sa nachádza na cyklotrase, ktorá patrí do siete cyklotrás nadväzujúcich na Rakúsko a Českú republiku. Borovicové lesy sú podľa miestnych hubárskym rajom.

Mgr. Ján Horniak, vedúci  turistického krúžku

fotoalbum

 

2/ Sereď - Duchonka - Topoľčiansky hrad

Naša druhá turistická vychádzka sa skutočne vydarila.

Ráno 12. 5. 2012, aj napriek nepriaznivej predpovedi počasia, prišlo k autobusu 45 skalných turistov. Meteorológovia sa, našťastie pre nás, trošku zmýlili a my sme absolvovali prekrásnu slnečnú túru pohorím Považský Inovec. Po žltej značke z priehrady Duchonka, sme sa postupne cez prekrásne scenérie lesov a lúk dostali na zrúcaninu Topoľčianskeho hradu v Podhradí. Prehliadka hradu bola veľmi zaujímavá, lebo sú tu opravené a zrekonštruované priestory nádvoria, múrov a bášt hradu. Naspäť na priehradu Duchonka sme prišli po zelenej značke. Samozrejme nemohlo chýbať tradičné opekanie špekáčikov, pojedanie zmrzliny a ostatných maškŕt priamo pri priehrade.

Niektoré naše turistky zvládli dvojitú porciu zmrzliny a na záver ešte stačili zjesť aj dva opečené špekáčiky. Našťastie sme domov prišli úplne v poriadku a už sa tešíme na ďalšiu turistiku, ktorá by mala byť 16. júna.

Z histórie hradu
Kráľovský hrad vznikol najneskoršie v prvej polovici 13. storočia. Od roku 1389 patril Széchényiovcom, v rokoch 1431 - 34 bol strediskom husitov na Ponitrí. V roku 1434 ho kúpou získal župan Peter Čák. Hunyadyho vojská hrad v r. 1446 dobyli a vypálili. V druhej polovici 15. storočia sa hrad dostal aj s panstvom do vlastníctva rodiny Országovcov. Forgáchovci, ktorí získali hrad v r.1595, boli jeho majiteľmi až do začiatku 18. storočia. Ďalšie, 18. a 19. storočie, je obdobím neustálych majetkových zmien. Poslednými majiteľmi boli Stummerovci, ktorí sa v polovici 18. storočia presťahovali do reprezentačného priestranného kaštieľa v Továrnikoch, dnes súčasť Topoľčian. Hradné ruiny koncom 19. storočia zabezpečili pred rozpadom a romanticky upravili. V súčasnej dobe stále prebieha jeho rekonštrukcia.

Mgr. Ján Horniak

fotoalbum

                                                                                                                                                                                                                                                                

Otvorenie turistickej sezóny 2012

1/ Sereď- Zochova chata - Červený Kameň

14. 4. 2012 sa náš turistický oddiel pri ZŠ Pavla Országha Hviezdoslava v Seredi vydal po trase Sereď - Zochova chata - Červený Kameň za spoznávaním histórie, naberaním kondície a utužovaním svojho zdravia. Aj napriek nepriaznivým správam o počasí sa nás, „skalných turistov,“ zišlo až 45, takže autobus bol plne obsadený a počasie nás nesklamalo. Osobne som veľmi rád, že sa na turistiku prihlásili aj noví členovia a túru zvládli bez problémov. Stáva sa ešte, že menej rozchodení turisti sa „občas“ spýtajú „Pán riaditeľ, kedy už bude prestávka? ale to už patrí k celkovej atmosfére našej turistiky. Na prehliadke hradu sme neboli, lebo väčšina z nás ju už v minulosti absolvovala. Niektorí  však boli pozrieť vystúpenie dravcov, ktoré sa im veľmi páčilo. Aj napriek tomu, že sme mali so sebou dosť jedla, nemohli chýbať sladkosti, ktoré sme si kúpili na nádvorí hradu. No a aká by to bola turistika, keby sme z nej svojim blízkym nepriniesli nejaké darčeky. Takže turistika sa nám vydarila a tešíme sa na ďalšiu, ktorá bude 12. 5. 2012. Trasa: Sereď -  Duchonka - Topoľčiansky hrad. Táto už bude spojená aj s našou obľúbenou opekačkou.

Povesť o hrade
O stavbe hradu Červený Kameň sa zachovala zaujímavá povesť, podľa ktorej sa dvanásť mudrcov radilo, kde ho postaviť. Jedenásti navrhli vrch Kukla, ležiaci dnes naproti hradu. Iba jeden - najmladší, navrhol terajšie miesto, pretože podľa neho na vrchu Kukla sa stretávajú duchovia a strašidlá a určite sa im nebude páčiť stavebný ruch v ich hniezde. Väčšina však rozhodla pre Kuklu. A tak robotníci už v prvý deň postavili veľkú časť základov a múrov. V noci sa však diali čudné veci. Dobré víly nadvihli hrad a preniesli ho na susedný kopec. Aké veľké bolo prekvapenie robotníkov, keď na druhý deň už na pôvodnom mieste nič nenašli. Tak znova zasadla rada starších a dala za pravdu svojmu najmladšiemu členovi a hrad nechala na novom mieste. Tak sa mohol nerušene vystavať do svojej krásnej podoby.

Dejiny
Na nádvorí dnešného hradu Červený Kameň stál už v polovici 13. storočia kamenný hrad, ktorý bol súčasťou pohraničnej sústavy hradov, tiahnúcej sa od Bratislavy až po Žilinu. Tento pôvodný hrad zanikol v prvej polovici 16. storočia, keď jeho vtedajší majitelia, augsburskí podnikatelia Fuggerovci, vybudovali v rokoch 1535 - 1537 po jeho obvode novú pevnosť s ústredným štvorcovýmdvorom a štyrmi nárožnými baštami a rozsiahlymi skladovacími pivničnými priestormi.

Základom pevnosti bolo pôvodne iba juhozápadné obytné krídlo, v ktorého suteréne boli rozsiahle skladovacie priestory. Štyri nízke a široké bašty postavené na obranu pevnosti, boli prispôsobené vyspelej delostreleckej obrane systémom kazemát a strelných komôr s dômyselným riešením vetrania a odsávania dymu po výstreloch. Pevnosť dobudoval po roku 1588 jej nový majiteľ Mikuláš Pálfi dostavbou ďalších dvoch poschodových obytných krídel a jedného prízemného krídla na severozápade. Pevnosť sa tak stala zároveň honosným renesančným zámkom, ktorého obytné priestory zariadili umelecky vyspelým interiérom.

Neskoršie prestavby už iba zvyšovali reprezentačnosť rodového panského sídla. Aj keď bol hrad v nasledujúcich storočiach niekoľkokrát poškodený požiarom, Pálfiovci, ktorí boli jeho vlastníkmi až do druhej svetovej vojny, ho vždy opravili, takže sa nám dodnes zachoval vo svojej historickej podobe. Objekt dnes slúži ako múzeum nábytku.

Mgr. Ján Horniak

fotoalbum

 

                                                                                                                                                                                                                                                                 

 

Novinky

Kontakt

  • Základná škola Pavla Országha Hviezdoslava Sereď
    Komenského 3064/41
    926 01 Sereď


  • riaditeľ: 031 789 75 50, 0907 582 053

    zástupca riaditeľa:
    pre I.stupeň: 0917 158 541

    pre II.stupeň: 031 789 75 50

    sekretariát: 031 789 75 50, 0911 332 178

    jedáleň: 031 789 04 50, 0911 332 191

Fotogaléria